Erkek İnfertilitesi – http://www.mehtappolat.com
WhatsApp (0530) 011 41 33

Erkek İnfertilitesi

Erkeğe Ait Gebe Kalmakta Sıkıntıya Neden Olabilecek Sorunlar Nelerdir?

Erkeklerde, eşlerinin gebe kalmasını engelleyebilecek sperm problemi yaratabilen durumlar;

Menide hiç sperm olmaması durumuna azospermi denilmektedir. Azospermi tıkayıcı (obstrüktif) ya da tıkayıcı olmayan tipte (non-obstrüktif) olabilmektedir. Tıkayıcı olmayan tipte, çok nadir görülen beyindeki hipofiz bezinden FSH ve LH hormon eksikliğine bağlı sperm üretimi olmaması durumunda eksik olan hormon kullanılarak sperm üretimi sağlanmaya çalışılmaktadır. Ancak bu çok nadir görülen durum dışında tıkayıcı olmayan azospermi durumunda, tıbbi tedavinin faydası olmamaktadır ve cerrahi yolla sperm elde edilmesi gerekmektedir.

Menide Sperm Olmaması Yani Azospermi Durumunda Tedavi Seçenekleri Nelerdir ve Başarı Şansı Nedir?

Spermin sayısını arttırmaya yönelik olarak bugüne kadar çok sayıda tedavi seçeneği denenmiştir. Bunların arasında antiöstrojenler (klomifen sitrat, letrozole), androjenler (testosteron), antioksidanlar (E ve C vitaminleri), kortikosteroidler ve hareketlilik artırıcı ajanlar (Padutin, Kallikrein) sayılabilir. Ancak yapılan geniş hasta sayılı çalışmalarda yukarıda sayılan bu ajanların hiçbirinin faydalı olduğu gösterilememiştir. Bu nedenle, hipogonadotropik hipogonadizm durumu dışında, her türlü sperm sayı ve hareketlilik problemlerinde biz hastalarımıza tıbbi tedavi önermemekteryiz.

Azopsermi ya da menide sperm azlığı saptanan hastalarda mutlaka kromozom analizi yapılmalıdır. Normalde problem saptanma ihtimali %1 iken, azospermisi olan hastalarda bu oran %10-15 civarında olmaktadır. En sık görülen kromozomal sorunlar; klinefelter sendromu dediğimiz, 46 XY olan normal kromozom yerine 47,XXY kromozomal kurulum olmasıdır. Eğer hastada kromozomal sorun saptanır ise, tüp bebek işlemine ilaveten, preimplantasyon genetik tanı (PGT) yapılması gerekliliği de doğmaktadır.

Azospermi durumunda, cerrahi yöntemler ile ya kanallardan aspirasyon ya da testislerden çok küçük boyutta parçalar alınarak sperm elde edilmeye çalışılır. Biyopsi işlemi lokal (ya da hasta arzu ederse genel anestezi) anestezi  altında uygulanabilir. Hastaneye yatış gerektirmeden ayaktan yapılan işlemlerdir. İşlem çoğu zaman 30-45 dakika sürer. İşlemden sonra günlük hayata devam edilebilir. Tüm işlemler tüp bebek merkezinde yapılır ve alınan örnekler aynı anda laboratuvarda incelenerek sperm bulunup bulunmadığı görülür. Sperm bulunduğunda da işleme son verilir. Biyopsi ile sperm çıkma ihtimalini öngörebilme şansımız yoktur. Yapılacak hiçbir kan testi, muayene bulgusu ya da ultrasonografi bu konuda yol gösterici olamamaktadır. Yaklaşık biyopsi yoluyla sperm elde edilme ihtimali %50-55 civarında olmaktadır.

Biyopsi sonrasında çoğunlukla çok az sayıda tek tük sperm bulunduğu için, dondurarak saklamak çok mümkün olmaz. Bu nedenle, bayanın yumurta gelişimi sağlanarak, planlanan yumurta toplama işleminden bir gün önce biyopsi yapılır ve sperm elde edilmesi halinde bayana yumurta toplama işlemi yapılır. Biyopsi ile azospermik olan erkeklerde sperm elde edilme ihtimali %50-55 civarında olmaktadır.

 

 

Google+