Polikistik Over Sendromu (PCOS) – http://www.mehtappolat.com
WhatsApp (0530) 011 41 33

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Polikistik Over Sendromunda Kullanılabilecek Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Polikistik over sendromu, üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen hormonal rahatsızlıktır. Genel olarak görülme sıklığı yaklaşık olarak %15-17’dir. Adet düzensizliği (genellikle yılda 4-5 ya da daha az adet görme), yağlı cilt, sivilce, saç dökülmesi ve vücutta kıllanma artışı gibi androjen hormon yüksekliği sonucu oluşan cilt bulguları, ultrasonografide polikistik over görüntüsü (yani her bir yumurtalıkta 2-9 mm çapında 10-12 adetten fazla yumurta keseciği bulunması) ve bazı hastalarda kilo fazlalığı ile karakterizedir.

IMG_4711

Polikistik Over Sendromunda, insulin direnci nedeniyle, insulin düzeyleri yükselmektedir. Oluşan hiperinsülinemi sonucunda hastalarda metabolik hastalık riskinde artış olmaktadır. Özellikle hiperinsülinemi sonucunda androjenler yani (testosterone, androstenodion….) düzeyleri artmakta ve tüm bu değişiklikler sonucunda PCOS olan hastalarda, yaşamın herhangi bir zamanında, şeker hastalığı (Tip 2 Diabetes Mellutus), kolesterol yüksekliği, tansiyon yüksekliği ve damar tıkanıklığı (ateroskleroz) görülme riski artmaktadır.

PCOS hastalarında ayrıca, adet düzensizliği varlığında rahim iç tabakasında (endometrium) kalınlaşma (hiperplazi) ve ihmal edilmiş vakalarda rahim iç tabaka kanseri riskinde de artış olabilmektedir. Bu nedenle çocuk isteği olmayan dönemde adet düzeninin sağlanması bu rahatsızlıklara karşı koruyucu olacaktır.

Gebe kalmakta sıkıntı çeken hastalarda tedavi seçenekleri;

 

Ancak bu grup hastalarda, yumurtalıklar yaşıtlarına göre çok daha canlı olduğu için, uygun ilaç protokolünün seçilmesi, kullanılan ilaç dozlarının hastaya uygun şekilde ayarlanması, çatlatıcı iğne tipinin uygun seçilmesi ve gerekli görülen hallerde taze transfer yapmayıp tüm embriyoların dondurularak saklanması sonrasında çözme uygulaması ile transfer edilmesi aşırı uyarım sendromu riskini en aza indirebilmek açısından çok önem arz etmektedir.

 

 

Google+